+38067 593 1033
Приватний ліцей у місті Боярка для 1-11 класів
БоривітерБоривітер звичайний (Falco tinnunculus) — дуже цікаві хижі птахи. Вони відомі своїм гострим зором. Здатність виявити жука на відстані до 50 метрів і бачити невидиме для людського ока світло в ультрафіолетовому спектрі, робилять боривітра унікальним майстром полювання. Цей надзвичайний навик дозволяє птахам виявляти сліди, залишені необережною здобиччю на землі.
ВивільгаВивільга – перелітний птах. Зимують птахи в Центральній Африці. Їм доводиться долати від 5000 до 7000 км. Загалом переліт триває майже місяць. Одна пара вивільг займає досить велику територію до 25 га. Вивільга – санітар лісу. Цей птах поїдає лісових шкідників – волохатих гусениць, які несуть небезпеку рослинам. В цілому за день вивільки годують пташенят близько 210 разів – по 10-15 разів на годину, а у віці 15-17 днів маленькі вивільги вже можуть літати.
Синиця довгохвостаЦя маленька пташка, немов хвостата пір`яна кулька, що спритно перелітає з гілки на гілку. Розміром вона менша за горобця, проте має дуже довгий хвіст. Синиця довгохвоста осілий птах, який зустрічається у листяних та мішаних лісах , лісопарках Європи та Азії. Поширений по всій Україні, але в степовій зоні зустрічається не часто. Цікавість для людей представляє не тільки сама пташка, але й і її незвичайне гніздо. Воно дещо відрізняється від звичних нам інших, своєю формою. Пташка ніби «плете» гніздо у вигляді витягнутої кулі з діркою-входом у верхній частині, маскуючи його мохом, лишайниками та травою.
ГоробецьВ Україні найчастіше зустрічаються два види горобців: горобець хатній, який мешкає біля людських поселень, гніздиться в будівлях, шпаківнях, дуплах дерев та горобець польовий, він віддає перевагу відкритим просторам, гніздиться в дуплах дерев, щілинах скель, норах тварин. Горобці - одні з найпоширеніших птахів у світі. Їх загальна чисельність сягає близько 1 мільярда особин. Під час польоту серце горобця б'ється з частотою до 1000 ударів на хвилину, що в 6 разів більше, ніж у людини.Вони дуже соціальні птахи та живуть зграями, де спілкуються між собою за допомогою звуків та візуальних сигналів.
Горихвістка звичайнаГорихвістка часто гніздується поряд з повзиком або синицею. Вона охоче відкладає яйця в спеціально підготовлених гніздових будиночках. Чим вище буде розташований її будиночок у садку, тим більше є шансів на успішне розмноження птаха, звичайно, за умови, що в окрузі є достатня кількість поживи. Садівники тішаться, коли ці комахоїдні птахи появляються на їхніх ділянках. "Дружба" людей з горихвісткою приносить їм велику користь. Адже пташка позбавляє сади від різноманітних комах-шкідників: жуків-коваликів, клопів, гусениць, листоїдів і комарів.
СнігурСнігурі – птахи, повернення яких навесні вважається ознакою наближення холодів, принаймні, саме так свідчить народна прикмета. Ці пташки відразу впадають в око завдяки своєму барвистому пір'ю, і саме вони, цілком можливо, будять вас вранці своїм цвіріньканням, яке дуже нагадує спів горобців. У снігурів чудово розвинена здатність до наслідування різних звуків. Деякі з цих пташок можуть запам'ятати і насвистувати по кілька вельми складних мелодій. Все, що потрібно – це терпіння, щоб навчити птаха, адже вони легко піддаються прирученню та живуть з людиною.
СорокаСороки – птахи, яким народний поголос приписує пристрасть до дрібних крадіжок і пустодзвінства. Подібна репутація у цих птахів виникла не на рівному місці – сороки справді ласі на різні блискучі штучки, які вони полюбляють тягнути до свого гнізда. Крім того, вони дуже товариські, і вони вельми люблять оголошувати околиці гучним карканням, сидячи на гілці. Через це каркання і загальну схожість сорок іноді плутають із воронами. Сороки одні з найрозумніших птахів, що існують у природі. У них є складні соціальні ритуали, які, зокрема, слугують для висловлення смутку. Сороки також є єдиними птахами (і взагалі не ссавцями), які впізнають себе в дзеркалі – папуги, наприклад, вважають своє відображення іншою особиною.
ШпакШпаки – співочі птахи. При цьому вони успішно імітують голоси різних птахів: дроздів, зябликів тощо. Буває так, що вони запозичують «мелодії» птахів під час зимівлі в теплих краях. Трапляється, що шпаки пародують собак або жаб. Вони почали навіть становити певну небезпеку для місцевої фауни, оскільки витісняють деякі види птахів з їх звичних місць проживання. По відношенню до інших видів пернатих шпаки часто виявляють підвищену агресію. За одну добу батьки приносять корм пташенятам до 300 разів. Пара шпаків за сезон здатна знищити 8 000 жуків. А загальна маса комах, яких добуває сім’я, досягає 6-ти кілограмів. Саме з цієї причини садівники намагаються привабити цих птахів на свої ділянки, влаштовуючи для них шпаківні. Але трапляється і так, що шпаки можуть пошкоджувати плоди.
ОмелюхУкраїнська назва птахи походить від рослини «омела», плодами якої дуже люблять ласувати пернаті. Омелюхи - це суспільні птахи. Омелюхи неквапно поїдають ягоди, потім відпочивають або летять на водопій. Птахи ненажерні, тож інколи ледве піднімаються у повітря. Зграя омелюхів, що вподобала собі всипане плодами дерево, для того, щоб позначити за собою право на джерело їжі, пронизливо щебече. Сівши на деревах, птахи щебечуть тихенько, потім видають різкі крики. У наших краях вони з'являються не кожний рік. Пташка живиться ягодами, насінням. Вона ковтає їжу до того ж насіння і кісточки проходять через шлунок омелюхів і не втрачають схожості. Таким чином омелюх розповсюджує багато ягідних рослин.
ДятелНевтомні дятли іноді годинами стукають по дереву, добуваючи собі їжу. Така поведінка здавна породжує в людей запитання – а як взагалі цей птах почувається, використовуючи свою голову як молоток? Втім, учені вже давно розібралися у фізіології дятлів і встановили, що природа чудово пристосувала їх до такого своєрідного способу пошуку їжі. Енергія удару дзьоба об дерево амортизується особливою хрящовою тканиною, розташованою між черепом і, власне, дзьобом дятла. А одного разу через дятлів американські астронавти вирушили в космос зі значним запізненням, бо передстартова перевірка виявила, що дятли пробили близько двохсот отворів у зовнішньому шарі теплоізоляції космічного шаттла.